Spis treści
Zakup samochodu to spory wydatek. Niewiele osób może pozwolić sobie na kupno pojazdu za gotówkę. Większość posiłkuje się kredytami różnego typu. Czy warto kupować samochód na kredyt z wkładem własnym, czy może jednak szukać oferty, która pokryje wszelkie koszty związane z zakupem?
O kredyt samochodowy można starać się w większości banków. Można wybierać spośród typowych ofert banków dedykowanych kupującym auta lub wybrać ofertę ogólną któregoś z banków komercyjnych. Przed podjęciem decyzji warto oszacować wszelkie koszty danej propozycji kredytowej. Wygodnym narzędziem do sporządzenia takiego zestawienia jest porównywarka kredytowa.
Od czego zależy koszt kredytu?
Całkowity koszt kredytu na zakup samochodu jest uzależniony od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:
- kwota, jakiej potrzebujemy,
- wiek samochodu,
- wysokość wkładu własnego, jakim dysponujemy.
Im samochód starszy, a nasz wkład własny niższy, tym wyższe będzie oprocentowanie. To dlatego właśnie warto zadbać o częściowe finansowanie zakupu samochodu ze środków własnych. Stawia nas to na lepszej pozycji i pozwala uzyskać kredyt bankowy o lepszych parametrach.
Zalety posiadania wkładu własnego
Kredyt samochodowy, który pokryje w całości koszt pojazdu, może być również obarczony kosztami dodatkowymi. Bank może wówczas wymagać od nas różnorodnych, dodatkowych zabezpieczeń. W dodatku taki kredyt jest najczęściej przyznawany na ogólnych warunkach, a nie na uproszczonych zasadach. To oznacza, że musimy liczyć się z dłuższą procedurą i większą ilością formalności. Jeśli jednak nie dysponujemy znaczącym wkładem własnym, warto rozejrzeć się za taką właśnie ofertą kredytową. Inną możliwością jest również wzięcie zwykłej pożyczki gotówkowej na dowolny cel.
Warto również pamiętać o tym, że wiele zależy od wieku i ceny samochodu, który zamierzamy kupić. Niektóre banki posiadają bowiem ustaloną górną granicę kredytu samochodowego na przykład na 100 tysięcy i nie udzielają świadczeń tego typu powyżej tej kwot